Vishay/Dale RN55E1240BBSL
RN55E1240BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1240BBSL
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1240BBSL.pdf
Availability of RN55E1240BBSL
QUANTITY
RN55E1240BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1240BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1240BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1240BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1240BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1240BBSL Details Description
Related parts for RN55E1240BBSL
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REGISTER SHFT 9BIT ECL 28PLCC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 31V SC-82AB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
AM60506N112 LOCATOR FINGER datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf