Vishay/Dale RN55E1240DBSL
RN55E1240DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1240DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1240DBSL.pdf
Availability of RN55E1240DBSL
QUANTITY
RN55E1240DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1240DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1240DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1240DBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1240DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1240DBSL Details Description
Related parts for RN55E1240DBSL
VARISTOR 6V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN STACKER 34POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN RECPT 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ24B datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 173.88VC P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HDM EMPR110F130OK datasheet.pdf
CONN MALE M12 4POS RA PCB datasheet.pdf