Vishay/Dale RN55E1240FBSL
RN55E1240FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1240FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1240FBSL.pdf
Availability of RN55E1240FBSL
QUANTITY
RN55E1240FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1240FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1240FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1240FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1240FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1240FBSL Details Description
Related parts for RN55E1240FBSL
DEKAFIX GW 5 MARKED + 50/CD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 42.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM datasheet.pdf