Vishay/Dale RN55E1240FRSL
RN55E1240FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1240FRSL
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1240FRSL.pdf
Availability of RN55E1240FRSL
QUANTITY
RN55E1240FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1240FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1240FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1240FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1240FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1240FRSL Details Description
Related parts for RN55E1240FRSL
CAP CER 470PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
STATIC GROUND REEL - 50' CABLE datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
MPU MODULE RABBIT 3000 TWO PACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 40W datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf