Vishay/Dale RN55E1241BR36
RN55E1241BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1241BR36
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1241BR36.pdf
Availability of RN55E1241BR36
QUANTITY
RN55E1241BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1241BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1241BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1241BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1241BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1241BR36 Details Description
Related parts for RN55E1241BR36
IC AMP VIDEO MUX 14-SOIC datasheet.pdf
RES 100K OHM 3W 2% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC USB DEV CONT W/ PARALLEL BUS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
MICRO 37C S 48" WHT JACKP NI datasheet.pdf
DISPLAY 0.2" 1DIGIT ORN CC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf