Vishay/Dale RN55E1251BRE6
RN55E1251BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1251BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.25K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1251BRE6.pdf
Availability of RN55E1251BRE6
QUANTITY
RN55E1251BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1251BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1251BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1251BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1251BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1251BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1251BRE6
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Z-AXIS CONN RCPT GOLD 70CKT SMD datasheet.pdf
CONN ETHERNET M12 PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 143MA 17.9 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MPU I.MX6SOLOX 1GHZ 400BGA datasheet.pdf
CONN SODIMM 200POS R/A SMD datasheet.pdf