Vishay/Dale RN55E1251BRE6
RN55E1251BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1251BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.25K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1251BRE6.pdf
Availability of RN55E1251BRE6
QUANTITY
RN55E1251BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1251BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1251BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1251BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1251BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1251BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1251BRE6
FILTER POWER LINE 25A 250/440V datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LVDS MINI-B/MINI-B 0.50M A-TO-A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 2X1/4" A MED datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf