Vishay/Dale RN55E1261BB14
RN55E1261BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1261BB14
Brief Description
RES 1.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1261BB14.pdf
Availability of RN55E1261BB14
QUANTITY
RN55E1261BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1261BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1261BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1261BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1261BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1261BB14 Details Description
Related parts for RN55E1261BB14
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
THYRISTOR 600V 4A DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 1.0MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
2 ROW BX RCPT 70 POS STAG datasheet.pdf