Vishay/Dale RN55E1261BBSL
RN55E1261BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1261BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1261BBSL.pdf
Availability of RN55E1261BBSL
QUANTITY
RN55E1261BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1261BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1261BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1261BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1261BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1261BBSL Details Description
Related parts for RN55E1261BBSL
FIXED IND 27NH 455MA 340 MOHM datasheet.pdf
IC REG LINEAR 3.3V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 7.5NS 128TQFP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 850LM WHT datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 1.275KV RAD datasheet.pdf