Vishay/Dale RN55E1272BR36
RN55E1272BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1272BR36
Brief Description
RES 12.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1272BR36.pdf
Availability of RN55E1272BR36
QUANTITY
RN55E1272BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1272BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1272BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1272BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1272BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1272BR36 Details Description
Related parts for RN55E1272BR36
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 35MA 20 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR LT YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
JMC CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 275VAC datasheet.pdf