Vishay/Dale RN55E1302FRE6
RN55E1302FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1302FRE6
Brief Description
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1302FRE6.pdf
Availability of RN55E1302FRE6
QUANTITY
RN55E1302FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1302FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1302FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1302FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1302FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1302FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1302FRE6
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 261 OHM 1% 5W datasheet.pdf
PF LOPRO IDT B-IN INDT YEL 4POS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
KIT EVAL SABRE FOR I.MX6DL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf