Vishay/Dale RN55E1303BRE6
RN55E1303BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1303BRE6
Brief Description
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1303BRE6.pdf
Availability of RN55E1303BRE6
QUANTITY
RN55E1303BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1303BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1303BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1303BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1303BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1303BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1303BRE6
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD ISENSOR 10DEG FREE ML-24-2 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 24VDC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf