Vishay/Dale RN55E1303FBSL
RN55E1303FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1303FBSL
Brief Description
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1303FBSL.pdf
Availability of RN55E1303FBSL
QUANTITY
RN55E1303FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1303FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1303FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1303FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1303FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1303FBSL Details Description
Related parts for RN55E1303FBSL
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
MCU 1.8/5.5V 128KB 144LQFP datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf