Vishay/Dale RN55E1330BRE6
RN55E1330BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1330BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1330BRE6.pdf
Availability of RN55E1330BRE6
QUANTITY
RN55E1330BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1330BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1330BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1330BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1330BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1330BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1330BRE6
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ IND 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 35POS datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET CABLE ANG 10M datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A AXIAL datasheet.pdf