Vishay/Dale RN55E1331BB14
RN55E1331BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1331BB14
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1331BB14.pdf
Availability of RN55E1331BB14
QUANTITY
RN55E1331BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1331BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1331BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1331BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1331BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1331BB14 Details Description
Related parts for RN55E1331BB14
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
INDICATOR DISPLAY RECT PNL MNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC DARL TRANS ARRAY 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf