Vishay/Dale RN55E1331DRSL
RN55E1331DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1331DRSL
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1331DRSL.pdf
Availability of RN55E1331DRSL
QUANTITY
RN55E1331DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1331DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1331DRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1331DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1331DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1331DRSL Details Description
Related parts for RN55E1331DRSL
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 32PS DL TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WTR 2.5/ZZ W/O LEVER datasheet.pdf
MICRO 51C P 120" WHT JACKP NI datasheet.pdf