Vishay/Dale RN55E1332CRE6
RN55E1332CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1332CRE6
Brief Description
RES 13.3K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1332CRE6.pdf
Availability of RN55E1332CRE6
QUANTITY
RN55E1332CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1332CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1332CRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1332CRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1332CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1332CRE6 Details Description
Related parts for RN55E1332CRE6
CAP CER 0.022UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 700MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC MPU I186 13MHZ 100SQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 2512 datasheet.pdf
CABLE SMA PLUG-PLUG HF-.141 3" datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf