Vishay/Dale RN55E1372BB14
RN55E1372BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1372BB14
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1372BB14.pdf
Availability of RN55E1372BB14
QUANTITY
RN55E1372BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1372BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1372BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1372BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1372BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1372BB14 Details Description
Related parts for RN55E1372BB14
CONN RETAINER CLIP 10POS LONG datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 350MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
1GB MSDR X16 166MHZ IND datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf