Vishay/Dale RN55E1372DB14
RN55E1372DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1372DB14
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1372DB14.pdf
Availability of RN55E1372DB14
QUANTITY
RN55E1372DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1372DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1372DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1372DB14
Related LinksRN55E1, RN55E1372DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1372DB14 Details Description
Related parts for RN55E1372DB14
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
XCEDE HD 3W LEFT 4PVH 8 COL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf