Vishay/Dale RN55E1381BRE6
RN55E1381BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1381BRE6
Brief Description
RES 1.38K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1381BRE6.pdf
Availability of RN55E1381BRE6
QUANTITY
RN55E1381BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1381BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1381BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1381BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1381BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1381BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1381BRE6
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
LX 15.00/02/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf