Vishay/Dale RN55E1383BBSL
RN55E1383BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1383BBSL
Brief Description
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1383BBSL.pdf
Availability of RN55E1383BBSL
QUANTITY
RN55E1383BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1383BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1383BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)138k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1383BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1383BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1383BBSL Details Description
Related parts for RN55E1383BBSL
HEADER OPEN .025"DIA .600 52POS datasheet.pdf
CONN HEADER .062 24POS PCB 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8MSOP datasheet.pdf
GPS DEMO BOARD 8X3X1.3MM datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 17.78MM datasheet.pdf