Vishay/Dale RN55E1402BB14
RN55E1402BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1402BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1402BB14.pdf
Availability of RN55E1402BB14
QUANTITY
RN55E1402BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1402BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1402BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1402BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1402BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1402BB14 Details Description
Related parts for RN55E1402BB14
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 5V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1600V 28A TO247AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC GATE L-MOS SMV datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
381 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
IC REG CTLR BCK BST PWM 38QFN datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf