Vishay/Dale RN55E1403BRE6
RN55E1403BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1403BRE6
Brief Description
RES 140K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1403BRE6.pdf
Availability of RN55E1403BRE6
QUANTITY
RN55E1403BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1403BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1403BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1403BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1403BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1403BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1403BRE6
RES SMD 14.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" GOLD datasheet.pdf
SMB PLUG STR MINI-75OHM RG179 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf