Vishay/Dale RN55E1431DRSL
RN55E1431DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1431DRSL
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1431DRSL.pdf
Availability of RN55E1431DRSL
QUANTITY
RN55E1431DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1431DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1431DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1431DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1431DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1431DRSL Details Description
Related parts for RN55E1431DRSL
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
KIT ACCSRY FLANGE 57.5X125" CLR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf