Vishay/Dale RN55E1432FRSL
RN55E1432FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1432FRSL
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1432FRSL.pdf
Availability of RN55E1432FRSL
QUANTITY
RN55E1432FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1432FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1432FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1432FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1432FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1432FRSL Details Description
Related parts for RN55E1432FRSL
RES SMD 1.2KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.75A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf