Vishay/Dale RN55E1433BRSL
RN55E1433BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1433BRSL
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1433BRSL.pdf
Availability of RN55E1433BRSL
QUANTITY
RN55E1433BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1433BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1433BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1433BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1433BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1433BRSL Details Description
Related parts for RN55E1433BRSL
CONN DIP 40POS .1" X .1" GOLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 140MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 100V 40QFN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf