Vishay/Dale RN55E1453FRE6
RN55E1453FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1453FRE6
Brief Description
RES 145K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1453FRE6.pdf
Availability of RN55E1453FRE6
QUANTITY
RN55E1453FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1453FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1453FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)145k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1453FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1453FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1453FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1453FRE6
SURGE SUPP 290V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 960MA 170 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 0.26A TO92-3 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.5UH SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A MINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf