Vishay/Dale RN55E1470DRE6
RN55E1470DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1470DRE6
Brief Description
RES 147 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1470DRE6.pdf
Availability of RN55E1470DRE6
QUANTITY
RN55E1470DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1470DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1470DRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1470DRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1470DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1470DRE6 Details Description
Related parts for RN55E1470DRE6
OSC XO 3.579545MHZ CMOS TTL PC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HOOK & LOOP TIE END MNT GROMMET datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 12MSOP datasheet.pdf
FSP-22A-4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf