Vishay/Dale RN55E1500BRSL
RN55E1500BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1500BRSL
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1500BRSL.pdf
Availability of RN55E1500BRSL
QUANTITY
RN55E1500BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1500BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1500BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1500BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1500BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1500BRSL Details Description
Related parts for RN55E1500BRSL
RES SMD 52.3 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK INSUL #8 100PC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 1206 datasheet.pdf