Vishay/Dale RN55E1501FR36
RN55E1501FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1501FR36
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1501FR36.pdf
Availability of RN55E1501FR36
QUANTITY
RN55E1501FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1501FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1501FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1501FR36
Related LinksRN55E1, RN55E1501FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1501FR36 Details Description
Related parts for RN55E1501FR36
LED MATRIX 5X7 1.2" RED-ORANGE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9 OHM 1206 datasheet.pdf
KIT DEV FOR LM3S828 datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf