Vishay/Dale RN55E1502CBSL
RN55E1502CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1502CBSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1502CBSL.pdf
Availability of RN55E1502CBSL
QUANTITY
RN55E1502CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1502CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1502CBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1502CBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1502CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1502CBSL Details Description
Related parts for RN55E1502CBSL
RES SMD 182K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7R SMD datasheet.pdf