Vishay/Dale RN55E1503BRE6
RN55E1503BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1503BRE6
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1503BRE6.pdf
Availability of RN55E1503BRE6
QUANTITY
RN55E1503BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1503BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1503BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1503BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1503BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1503BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1503BRE6
CAP MICA 240PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 2MM PNP NO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 3.15"W datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf