Vishay/Dale RN55E1503BRE6
RN55E1503BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1503BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1503BRE6.pdf
Availability of RN55E1503BRE6
QUANTITY
RN55E1503BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1503BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1503BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1503BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1503BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1503BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1503BRE6
FERRULE NON INS 14AWG 25/32" datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40S/AE40G/HDP40S datasheet.pdf
NOZZLE DIECASE 90DEG 2300/4000 datasheet.pdf
IC RF/VIDEO MUX DUAL 2CH 20-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 45V 0.1A SOT963 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
KIT SOFTWARE DEV SI1024 868MHZ datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf