Vishay/Dale RN55E1503CBSL
RN55E1503CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1503CBSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1503CBSL.pdf
Availability of RN55E1503CBSL
QUANTITY
RN55E1503CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1503CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1503CBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1503CBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1503CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1503CBSL Details Description
Related parts for RN55E1503CBSL
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 6A 800V GBU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
3 ROW FEMALE CRIMP ASSY 27 WAY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HAN 16 A FLANSCHGUMMIDICHTUNG datasheet.pdf
IC DGTL TELEPHONE CIRCUIT 44PLCC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1CH 65MSPS 40HVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf