Vishay/Dale RN55E1503CRSL
RN55E1503CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1503CRSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1503CRSL.pdf
Availability of RN55E1503CRSL
QUANTITY
RN55E1503CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1503CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1503CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1503CRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1503CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1503CRSL Details Description
Related parts for RN55E1503CRSL
IC OPAMP GP 10MHZ 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14-SOIC datasheet.pdf
IC POE 802.3AT INTERFACE 12-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM DO214AB (SMC) datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf