Vishay/Dale RN55E1503FR36
RN55E1503FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1503FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1503FR36.pdf
Availability of RN55E1503FR36
QUANTITY
RN55E1503FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1503FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1503FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1503FR36
Related LinksRN55E1, RN55E1503FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1503FR36 Details Description
Related parts for RN55E1503FR36
FILTR FAN ELEM 120MM 30PPI PKG/5 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL W/AMP 24-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 30A TO247AC datasheet.pdf
SMA MALE PCB 4 POST VERT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 5.05K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FORK TERM datasheet.pdf
22000UF 100V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf