Vishay/Dale RN55E1522BRE6
RN55E1522BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1522BRE6
Brief Description
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1522BRE6.pdf
Availability of RN55E1522BRE6
QUANTITY
RN55E1522BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1522BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1522BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1522BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1522BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1522BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1522BRE6
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
IC TV TUNER DIRECT-CONV 32TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO H.FL JACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 10W DO213AA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf