Vishay/Dale RN55E1542BRE6
RN55E1542BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1542BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1542BRE6.pdf
Availability of RN55E1542BRE6
QUANTITY
RN55E1542BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1542BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1542BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1542BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1542BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1542BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1542BRE6
FIXED IND 27UH 970MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 3MSPS SAMPLE 10MSOP datasheet.pdf
SMART POWER MODULE 30A SPM32-AA datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf