Vishay/Dale RN55E1542DRE6
RN55E1542DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1542DRE6
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1542DRE6.pdf
Availability of RN55E1542DRE6
QUANTITY
RN55E1542DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1542DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1542DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1542DRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1542DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1542DRE6 Details Description
Related parts for RN55E1542DRE6
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.4A 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 48POS STR PCB datasheet.pdf
CARD EXTEND PCI 184POS .050 3.3V datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM ROUND datasheet.pdf