Vishay/Dale RN55E1580FB14
RN55E1580FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1580FB14
Brief Description
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1580FB14.pdf
Availability of RN55E1580FB14
QUANTITY
RN55E1580FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1580FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1580FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1580FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1580FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1580FB14 Details Description
Related parts for RN55E1580FB14
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC VOLT SUP QUAD UV/OV 16QSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf