Vishay/Dale RN55E1582BBSL
RN55E1582BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1582BBSL
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1582BBSL.pdf
Availability of RN55E1582BBSL
QUANTITY
RN55E1582BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1582BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1582BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1582BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1582BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1582BBSL Details Description
Related parts for RN55E1582BBSL
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 24.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC CK505 VREG/RES 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INTEMATIX CHROMALIT CANDLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 6S FIN datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf