Vishay/Dale RN55E1601BB14
RN55E1601BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1601BB14
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1601BB14.pdf
Availability of RN55E1601BB14
QUANTITY
RN55E1601BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1601BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1601BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1601BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1601BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1601BB14 Details Description
Related parts for RN55E1601BB14
IC QUAD BUS TXRX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC MICRPWR SMPL 16BIT 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.81"L X 6.3"W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.315" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
UMYM5-0750-0750-AG SPECIAL SAFE datasheet.pdf
TPLI 280 A0 16" X 16" datasheet.pdf