Vishay/Dale RN55E1653BR36
RN55E1653BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1653BR36
Brief Description
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1653BR36.pdf
Availability of RN55E1653BR36
QUANTITY
RN55E1653BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1653BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1653BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1653BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1653BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1653BR36 Details Description
Related parts for RN55E1653BR36
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR 420V 400A PROT 6SOIC datasheet.pdf
THERM NTC 47K OHMS 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTLR 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf