Vishay/Dale RN55E1673BBSL
RN55E1673BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1673BBSL
Brief Description
RES 167K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1673BBSL.pdf
Availability of RN55E1673BBSL
QUANTITY
RN55E1673BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1673BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1673BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)167k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1673BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1673BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1673BBSL Details Description
Related parts for RN55E1673BBSL
SWITCH DIP FLUSH ACT 8POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.49K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MNTING HARDWARE KIT SS datasheet.pdf
PST DROP WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf