Vishay/Dale RN55E1690DR36
RN55E1690DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1690DR36
Brief Description
RES 169 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1690DR36.pdf
Availability of RN55E1690DR36
QUANTITY
RN55E1690DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1690DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1690DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1690DR36
Related LinksRN55E1, RN55E1690DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1690DR36 Details Description
Related parts for RN55E1690DR36
POT 25K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
KNIFE TIP FOR PES51 SOLDERING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM YELLOW datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 200MA 1.5 OHM datasheet.pdf
SHOCK RESIST 50MM FNO-5.6 LENS datasheet.pdf