Vishay/Dale RN55E1690FRSL
RN55E1690FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1690FRSL
Brief Description
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1690FRSL.pdf
Availability of RN55E1690FRSL
QUANTITY
RN55E1690FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1690FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1690FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1690FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1690FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1690FRSL Details Description
Related parts for RN55E1690FRSL
RES SMD 1.5K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 5W datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AB datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
MODULE MESHCONNECT TXRX W/SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf