Vishay/Dale RN55E1691BRSL
RN55E1691BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1691BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1691BRSL.pdf
Availability of RN55E1691BRSL
QUANTITY
RN55E1691BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1691BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1691BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1691BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1691BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1691BRSL Details Description
Related parts for RN55E1691BRSL
LED 5MM VERT SUP CLEAR RED PCMNT datasheet.pdf
PHOTODIODE GULL WING SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf