Vishay/Dale RN55E1740BRE6
RN55E1740BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1740BRE6
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1740BRE6.pdf
Availability of RN55E1740BRE6
QUANTITY
RN55E1740BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1740BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1740BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1740BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1740BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1740BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1740BRE6
SWITCH TOGGLE DP3T 4A 125V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.3A 32TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 18.3VC SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf