Vishay/Dale RN55E1741BRE6
RN55E1741BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1741BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1741BRE6.pdf
Availability of RN55E1741BRE6
QUANTITY
RN55E1741BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1741BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1741BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1741BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1741BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1741BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1741BRE6
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 108 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN SOLDR datasheet.pdf
MICRO 15C P 10CR /11 24" NI datasheet.pdf