Vishay/Dale RN55E1741BRE6
RN55E1741BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1741BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1741BRE6.pdf
Availability of RN55E1741BRE6
QUANTITY
RN55E1741BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1741BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1741BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1741BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1741BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1741BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1741BRE6
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY THERMAL OVERLOAD 17-24A datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf